2142/​44

Napoleon III stereoskop af sortlakeret træ, greb af forgyldt bronze, udskåret med bladværk, med mekanisk og optisk billedfremviser indeholdende mere end 150 stereoplancher med motiver fra byer, museer og kulturseværdigheder fra hele verden. 19. årh. H. 133. B. 33. D. 32.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag