2045/372
Fynsk barok standur i kasse af gråmalet træ, skive af messing med gennembrudt ornamentik, timekrans af tin. Sign. N. Hansen. 18. årh. H. 230. B. 50. D. 27.
Pendul og To lodder medfølger. Restaureret. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
Vurdering
Hammerslag