Christian Blache (f. Aarhus 1838, d. København 1920)
Parti fra en bådplads med en optøjret jolle i forgrunden. Usigneret. Betegnet Chr. Blache på en etiket på blændrammen. Olie på lærred. 18,5×29.
Mindre retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger. Behov for overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. november 2020