2412/244
Kinesisk foldeskærm af bemalet træ bestående af otte paneler, ilagt med porcelænsplaketter, dekorerede i farver med De Otte Udødelige og figurscenerier samt i underglasur blå med blomster og ornamentik. 20. årh. Hvert panel 79×16.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Enkelte mindre afskalninger på ramme. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
29 bud