Jan Krízek (f. Dobromerice 1919, d. Tulle, Frankrig 1985)
Uden titel. Sign. Krizek 57. Olie på lærred. 92×65. (4120–3)
Proveniens: Knud Pedersen, Kunstbiblioteket og Byens Billede, Nikolajgade, København (stemplet på bagsiden).
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016