1502/1606
Fransk Louis Philippe kaminur ad forgyldt bronze, urhus med stående kavaler, medfølgende glaskuppel samt hyldeknægt af forgyldt træ. 19. årh. anden halvdel. Kaminur H. 46. B. 28. D. 12. Glaskuppel H. 55. Hyldeknægt H. 32. B. 44. D. 27.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul og Optræksnøgle medfølger.
Varia, 8. januar 2015
Vurdering
Hammerslag