1502/​1606

Fransk Louis Philippe kaminur ad forgyldt bronze, urhus med stående kavaler, medfølgende glaskuppel samt hyldeknægt af forgyldt træ. 19. årh. anden halvdel. Kaminur H. 46. B. 28. D. 12. Glaskuppel H. 55. Hyldeknægt H. 32. B. 44. D. 27.

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul og Optræksnøgle medfølger.

Varia, 8. januar 2015

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK