2233/​1020

Dansk møbeldesign

Sofabord af mahogni med 12 ilagte fliser, dekoreret i blå med stjernetegn. 1930–40'erne. H. 55. L. 64. B. 48.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på stel.

Moderne kunst og design, 16. august 2022

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK