Dansk maler, 19. århs. midte
Portræt af kammerherre, kommandør Fritz Wulff (1842–1914) som dreng. Usigneret. Olie på lærred. 24×21.
Fritz Wulff var søn af kommandør Emil Andreas Wulff (1811–1890) og Augusta Wulff, f. von Voss (1822–1889), se nærværende net-auktion 1739, kat. nr. 41 og 62.
Behov for let overfladerensning. Lærredet buler. Minimale kraleleringer.
Ældre malerier og møbler, 25. september 2017
12 bud