Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par bordlamper af patineret diskometal. Stemplet monogram Just A., Danmark. Dessin 1856. H. ekskl. fatning 24. H. inkl. skærmholder hhv. 45 og 45,5. (2)
Nuanceforskel - ene lampe brunlig, anden lampe grønlig i patinering. Alders- og brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Dele af patinering med slitage. Begge skærmholdere med defekter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
20 bud