2138/​753

Dansk snedkermester

Fritstående to-pers. sofa med ben af bejdset bøg. Sæde, sider dybthæftet ryg betrukket med lyst lammeuld. Udført 1940érne. H. 82. L. 142. D. 82 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på ben. Uld med smuds. Senere polsteret.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag