919/​11

Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)

“Aprilsolskin”. Udsigt fra kunstnerens hjem på Møllebakken i Kerteminde. Sign. monogram 1910. Olie på lærred. 52×79.

Udstillet: Charlottenborg, “Malerier og tegninger af Johannes Larsen”, 1929 nr. 101. Den Frie Udstilling, “Johannes Larsen Udstillingen”, 1948 nr. 67.

Litteratur: Johannes V. Jensen, “Johannes Larsen og hans billeder”, Aage Marcus København, 1920, afb. s. 12. Ernst Mentze, “Johannes Larsen - Kunstnerens erindringer”, Berlingske Forlag, København, 1955, afb. s. 134.

Proveniens: Fru Overretssagfører Jens Rasmussen, Odense (1929, 1948). Bruun Rasmussen auktion 473, 1985 nr. 173, afb. s. 85.

Ældre malerier, 4. marts 2024

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK