1846/7016
Teke beholder af træ udskåret med to personer som hanke, løst låg, hvori snor af flettet hår, perler og bronzeringe. D. R. Congo. H. ca 14 cm. L. ca 29 cm.
Proveniens: Ex Ingeniør C. L. Holtman (1896–1986)
Afslag på figurer, snoren knækket og medfølger løst.
Tribal art, 15. november 2018
Vurdering
Hammerslag