2447/​894

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

“Den røde stol”. Stol af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med brunt, farvet, sømbeslået skind. Model 3758. Formgivet 1927. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier, 1930'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Senere skind med pletter og smuds.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?