1950/201
Meta Haase (, dansk maler, virksom 1890-1900)
Parti fra Hornbæk Strand. Sign. monogram 1910. Olie på lærred. 17×66.
Lærred bør strammes let op. Sømhuller langs nedre kant samt enkelte mindre ridser med farvebortfald.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag