2043/​821

Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)

Vase af stentøj, øverste del med rillet mønster i relief. Dekoreret med grøn glasur med okkerbrune elementer. Sign. monogram, 79. H. 12. B. 15,7.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Indvendigt med kalk.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

4.000 kr.

Hammerslag

3.200 kr.

12 bud

(Autobud) 3.200 kr.
3.000 kr.
(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
(Autobud) 2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.