2043/821
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Vase af stentøj, øverste del med rillet mønster i relief. Dekoreret med grøn glasur med okkerbrune elementer. Sign. monogram, 79. H. 12. B. 15,7.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Indvendigt med kalk.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud