“Blåkant”. Service af fajance, dekoreret med blå bort samt transparent glasur. Formgivet 1965. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. (36)
Bestående af: Kande H. 14 cm. Suppeterrin H. 24 cm Skål diam. 21 cm. 6 bouillonkop med låg. 1 flødekande 1 mini skål 1 kuvert askebæger 2 underkopper. 1 kaffekop H. 6 cm. med underkop og en 1 kop uden underkop 4 kaffekop med underkop H. 5 cm. 2 marmeladekrukker 3 smørebrikker L. 14 cm.
En af bouillonkopperne har et skår i låget (se billede)
Kunst, antikviteter & design, 27. januar 2022
12 bud