2115/​712

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

“MK-16”. Sæt på seks foldestole og stativ af bøg, stole med kanvas. Formgivet 1932. Udført og mærket hos Cado og Interna. (7)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Kanvas og skind med pletter, smuds og skjolder. Et sæde er revnet. Stativ er udført hos Interna.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

19.000 DKK

(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK