2115/712
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
“MK-16”. Sæt på seks foldestole og stativ af bøg, stole med kanvas. Formgivet 1932. Udført og mærket hos Cado og Interna. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Kanvas og skind med pletter, smuds og skjolder. Et sæde er revnet. Stativ er udført hos Interna.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag