2312/7065
Et par tvillingefigurer, Ere Ibeji, udskåret patineret træ behængt med perler. Igbomina, Ajasse, Yoruba, Nigeria. H. 26. (2)
Proveniens: Indsamlet under udstationering i Ghana og Nigeria i 1950erne og 60erne.
Tørre overflader.
Tribal art, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag
29 bud