2103/​720

Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)

Bordlampe og vase af hhv. stentøj og lertøj. Bordlampe modelleret med mønster i relief, delvist dekoreret med transparent okkerfarvet glasur. Vase dekoreret med transparent glasur samt blomstermotiver i sort og blå glasur. Udført og mærket hos Kähler. Lampe sign. Nils. Lampe: H. ekskl. fatning 31. H. inkl. skærmholder 50,5. Vase: H. 29. Diam. maks. 20. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase med reparation på øvre kant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag