2103/5427
Kina, Ming Dynastiet, 1 Kuan (1000 Cash), 1368–1399, Pick AA10, trykt på papir fremstillet af morbærbark og påtrykt kejser Hung Wus røde segl. Defekt, hele øvre venstre hjørne mangler, horisontale midterfold stort se gennembrudt, små huller, og rifter
Proveniens: Sophus Black (1882–1960) - kendt dansk samler og ingeniør udstationeret i Kina fra 1902–1931.
Mønter, 24. januar 2021
Mønter ▸ Pengesedler ▸ Udland
Vurdering
Hammerslag
22 bud