2116/808
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
To vaser af lertøj med indridsninger i relief. Dekoreret med uranglasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. hhv. 10,5 og 26,5. Diam. hhv. 12 og 19,5. (2)
Enkelte mindre glasurafskalninger på kanter. Lille vase: Øverste kant med 2 reparationer á hhv. ca. 6 og 2,5 cm. Stor vase: Øverste kant med en ca. 4 cm. reparation. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 20. april 2021
Vurdering
Hammerslag