2104/​349

Kaminur af bronze, støbt med putto, vase, rocailler og kæmninger, graved på bagsiden med ornamentik, hvidemaljeret urskive med romertal. 19. årh.s slutning. H. 57.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK