2450/203
Tysk vinglas “Hessisk Type”, slebet med Christian VII kronede monogram, rester af forgyldning. 18. årh. H. 15,5 cm.
Proveniens: Ifølge oplysninger fra Carlsberg, muligvis fra Carl og Ottilias hjem eller den ældre brygger I. C. Jacobsen.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering