Erik Thommesen (f. København 1916, d. 2008)
“Kvinde”. Sign. Erik 1958, 4. Moseeg. H. 17,5. B. 14. D. 8.
Litteratur: Henning Jørgensen: “Billedhuggeren Erik Thommesen”, Holstebro Kunstmuseum, Kunsthallen Brandts Klædefabrik, Bornholms Kunstmuseum, 2001, nr. 198. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Malerier og skulpturer, 7. december 2021