905/​675

Erik Thommesen (f. København 1916, d. 2008)

“Kvinde”. Sign. Erik 1958, 4. Moseeg. H. 17,5. B. 14. D. 8.

Litteratur: Henning Jørgensen: “Billedhuggeren Erik Thommesen”, Holstebro Kunstmuseum, Kunsthallen Brandts Klædefabrik, Bornholms Kunstmuseum, 2001, nr. 198. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK