Ægyptisk ushabti af træ, med rester af bemaling på hår, ansigt og bryst, stående mumiform med korslagte arme. Fastgjort på stand. 18.-19. dynasti. H. 21,5 cm.
Proveniens: Erhvervet i 1920–30erne af Olaf Valdemar Mørch (1885–1963), underdirektør i F.L. Smidth. Arbejdede i bl.a. Indien og Ægypten i tiden før Anden Verdenskrig.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Har været revnet og samlet med silikone.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
36 bud