1850/​8611

Daum Nancy

Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)

Høj, slank vase samt lille rund skål af glas. Vase i rektangulær form af klart og lyseblåt, matteret glas, vasens nederste del med udskåret landskabsmotiv dekoreret med emalje. Sign. Daum Nancy, med Lorraine Korset. H. 34. Skål af røgfarvet, matteret glas med overfang af brunt og lysegrønt glas, udskåret med motiver af snerler. Sign. Gallé. H. 6,5. Diam. 10. (2)

Proveniens: Frederik VIII af Danmarks samling af glas; sønnen Christian X af Danmark; sønnen Arveprins Knud af Danmark; datteren Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).

Alders- og brugspatina herunder enkelte overfladeridser og mærker. Vase en smule ujævn ved bund - vipper en smule. Skålen indvendigt med nogle kalkrander.

H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

34.000 DKK

45 bud

(Autobud) 34.000 DKK
32.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK