Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)
Høj, slank vase samt lille rund skål af glas. Vase i rektangulær form af klart og lyseblåt, matteret glas, vasens nederste del med udskåret landskabsmotiv dekoreret med emalje. Sign. Daum Nancy, med Lorraine Korset. H. 34. Skål af røgfarvet, matteret glas med overfang af brunt og lysegrønt glas, udskåret med motiver af snerler. Sign. Gallé. H. 6,5. Diam. 10. (2)
Proveniens: Frederik VIII af Danmarks samling af glas; sønnen Christian X af Danmark; sønnen Arveprins Knud af Danmark; datteren Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Alders- og brugspatina herunder enkelte overfladeridser og mærker. Vase en smule ujævn ved bund - vipper en smule. Skålen indvendigt med nogle kalkrander.
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018
45 bud