2108/1007
Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Et rektangulært bord af bejdset eg opsat på udskårede søjleben, top med kakler dekoreret med polykrome motiver. Samt skitse, sign. Thorvald Bindesbøll. Akvarel på papir. Bord: H. 60. L. 65. B. 50. Bladstørrelse: 45×29,5. (2)
Bord: Normal brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. To kakler løse. Skitse: Papiret er gulnet og har større flænger. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
28 bud