Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
En pige på en badebro nær Hellebæk. I baggrunden Sverige. Sign. P. Mønsted 1892. Olie på malepap. 29×23.
Proveniens: Grosserer C.W. Messerschmidts samling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020