1709/717
Charles Eames (f. 1907, d. 1978)
Ray Eames (f. 1912, d. 1988)
“Time Life”. Lounge stol med drejestel af aluminium, sæde og ryg betrukket med sort skind. Tegnet 1960. Udført hos Herman Miller.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på stel.
Moderne kunst og design (udskudt), 4. marts 2017
Vurdering
Hammerslag
24 bud