Felix Vallotton (f. Lausanne 1865, d. Paris 1925)
Købt af Øregaard Museum i december 2021.
“Mogens Ballin et sa femme”. Sign. i trykket FV. Træsnit på Japanpapir. Lysmål 21×26.
Litteratur: Vallotton-Goerg 202. Proveniens: Forfatteren Kai Friis Møller.
Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021