Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Fad og lysestage af hhv. stentøj og fajance, dekoreret med mønstre i fortrinsvis grå, brune og grønne glasurer på hhv. lysebrun og hvid bund. Sign. monogram. Udført hos hhv. Kgl. P. og Aluminia. Unika. H. 5–19,5. Fad: Diam. 28. (2)
Almindelig brugs- og alderpatina, særligt på fadets overside. Underside af fadets kant med lille brændingsrevne under glasuren, hidrørende fra fremstillingen. Lysestage med rester fra stearin.
Moderne kunst og design, 27. august 2024