2050/8636
Russisk kejserlige ikon med fremstilling af Skt. Nikolaj. 18. årh. 29,5×25.
Proveniens: Storfyrstinde Olga Alexandrovna af Rusland (1882–1960). Ikonen blev købt af Storfyrstinden af nuværende ejers farfar, Emil Fjelstrup, lige inden Storfyrstinden rejste til Canada i 1948. Den har siden været i familiens eje.
krakeleringer samt afskalninger.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud