1738/1658
Kreaturklokke af metal med ophæng og låsemekanisme. 16. årh. Klokke H. 13 cm.
Proveniens: Birgit og Bent Wolstrups samlings.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag