2051/504
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3/2 Akademi”. Lysekrone med stel af strøgslebet messing og skærme af ravfarvet italiensk glas. Udført og mærket hos Louis Poulsen. Diam. 68.
Stemplet serienr. 12559191206617.
Arkivfoto venligst udlånt af Ingvard Christensen.
Fremstår usamlet i original emballage. Stel med enkelte minimale ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. december 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud