2032/869
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par bordlamper af patineret “disko” metal med stiliseret stamme. Dessin D 60. Stemplet monogram Just A. H. inkl. skærmhus 51. (2)
Brugspatina, herunder ridser, mærker og nogle få mindre hak. Skærmhus med en anelse skævhed. Ledning med forskellig farve. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud