1947/12
Wien prydvase af porcelæn, dekoreret i guld, hanke i form af slanger. Mærket i underglasur blå med bikube og “Mat Healy Gold Trade Mark, Chryso Ceramics”. Ca. 1900. H. 48.
Overfladeridser. Slitage på guld ved kant og slanger.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag