Julius Exner, efter, 19.-20. årh. (f. København 1825, d. sst. 1910)
“Episode af et Gilde paa Amager”. Sign. monogram. Olie på lærred. 66×88.
Julius Exner malede det originale “Episode af et Gilde paa Amager” med motiv fra Store Magleby i 1854. Det ejes af Statens Museum for Kunst.
Behov for let overfladerensning. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier og møbler, 16. juni 2014