2138/900
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af patineret diskometal. Nederste del med vertikale riller. Stemplet monogram Just A., Danmark. Dessin 1856. H. ekskl. fatning 24,5. H. inkl. skærmholder 43.
Almindelig brugsslitage, herunder nogle overfladeridser og mærker i patinering. Skærmholder med skævhed. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud