1505/628
Philip Arctander (f. 1916, d. 1994)
“Muslingestolen”. Lænestol med armlæn og ben af bejdset bøg. Sæde og ryg betrukket med dybthæftet gul uld. Formgivet 1944. Udført i slutningen af 1940'erne hos Nordisk Staal- & Møbel Central.
Brugsslitage, herunder stel med ridser og mærker. Betræk med huller, pletter og smuds. Nogle knapper mangler.
Moderne kunst og design, 27. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
11 bud