1947/​538

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Kupésofa”. Fritstående to-pers. Sæde, sider og ryg betrukket med vinrødt skind. Model 2192. Formgivet 1971. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 107. L. 154. D. 88.

Proveniens: Sjællandsk herregård.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med mindre pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag