1947/538
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Kupésofa”. Fritstående to-pers. Sæde, sider og ryg betrukket med vinrødt skind. Model 2192. Formgivet 1971. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 107. L. 154. D. 88.
Proveniens: Sjællandsk herregård.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med mindre pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag