1947/​538
Børge Mogensen: “Kupésofa”. Fritstående to-pers. sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med vinrødt skind.

Be­skriv­el­se

“Kupésofa”. Fritstående to-pers. Sæde, sider og ryg betrukket med vinrødt skind. Model 2192. Formgivet 1971. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 107. L. 154. D. 88.

Proveniens: Sjællandsk herregård.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med mindre pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne møbler

Kunstner

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Vur­dering

25.000 kr.

Hammerslag