Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
“Elefant”. Sign. Scherfig 1969, 69/280. Litografi i farver. Bladstørrelse 70×54. Uindrammet.
Litteratur: Lamberth s. 22.
Papiret er let gulnet. Mindre folder og håndteringsmærker. Afskalninger i hvert hjørne.
Moderne kunst og design, 1. august 2017
14 bud