Rita Kernn-Larsen (f. Hillerød 1904, d. København 1998)
Middagsafslapning. Sign. Rita med dedikation til Bosse d. 11 april 1936. Gouache på papir. Bladstørrelse 27,5×23.
Proveniens: Kunstnerens familie.
I slutningen af 1920'erne blev Rita Kernn-Larsens søster Esther Mangor (født Larsen) skilt fra sin norske mand og flyttede ind hos deres moder i en lejlighed på Jacob Erlandsens Gade på Østerbro. Her boede de således sammen med Esthers to døtre i et form for “kvindekollektiv”. Tegningen, som er en fødselsdagsgave fra Rita Kernn-Larsen til niecen Inéz, kaldet Bosse, viser Kernn-Larsens moder og søster, der slapper af med middagslur og aviser, mens de to piger skifter deres dukker i vindueskarmen.
Malerier og skulpturer, 7. december 2021