2132/669
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Skænk af eg, front med to låger med specialbeslag af messing. Indvendig med hylder og udtræksbakker af ahorn. Udført og mærket hos C. M. Madsen for FDB. Model A 232. H. 93,5. B. 122. D. 44,5.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 8–9, 1959 i annonce.
Litteratur: FDB katalog 1964, s. 34.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
12 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||