2132/​669

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Skænk af eg, front med to låger med specialbeslag af messing. Indvendig med hylder og udtræksbakker af ahorn. Udført og mærket hos C. M. Madsen for FDB. Model A 232. H. 93,5. B. 122. D. 44,5.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 8–9, 1959 i annonce.

Litteratur: FDB katalog 1964, s. 34.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Kategori
Vur­dering

10.000 kr

Solgt

Hammerslag

18.500 kr  

12 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 18.500 kr
18.000 kr
15.500 kr
(Autobud) 15.000 kr
14.500 kr
13.000 kr
12.500 kr
(Autobud) 12.000 kr
11.500 kr
(Autobud) 11.000 kr
10.500 kr
7.000 kr