2040/​527

Karl Bovin (f. Frederikshavn 1907, d. Fårevejle 1985)

Udsigt fra Hindu Kush, Kabul. Sign. Karl Bovin 1970. Olie på lærred. 53×59.

Enkelte mindre krakeleringer. Mindre optørringsrevner.

Moderne kunst og design, 29. september 2020

Vur­dering

10.000 kr.

Hammerslag

7.000 kr.

7.000 kr.