2425/906
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Skulpturel skål af stentøj, yderside med indridsninger i relief. Dekoreret med sommerfuglevingeglasur. Sign. E.ST.N., 22343. Kgl. P. H. 13,5. L. maks. 20,5.
Almindelig brugs- og alderspatina. Fodrand med en lille revne med afslag samt afslag på et “hjørne”. Enkelte minimalt afslag på fodrand. Kalkspor indvendig.
Vurdering
Hammerslag