2124/851
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Mågen/Liljen”. Fire armstole med stel af forkromet stål. Sæde, ryg og armlæn betrukket med sort skind. Model 3208. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1970erne. (4)
Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 64. Mobilia nr. 172, 1969.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Metal med ridser, skind med enktelte mærker.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag