Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Unika skrivebordsmøblement af massiv ask, bestående af dameskrivebord, skab samt hylde. Fritstående skrivebord med to skuffer integreret i sargen, bagtil med klap. Skab med udskåret dørgreb, indvendigt med justérbar hylde. Beslag af messing. Formgivet og udført 1937 hos snedkermester Thorald Madsen. Skrivebord: H. 72. B. 75. L. 48/75. Skab: H. 72. D. 48. B. 45. Hylde: H. 21,5. B. 60. D. 17,5. (3)
NB: This lot is subject to Artist’s Royalty.
Proveniens: Tegnet og udført til Vilhelm Lauritzens niece, som gave til hendes konfirmation. Sidenhen nedarvet i familien.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 5. marts 2020