Thomas Juul-Jensen (f. 1987)
“Roma No Comment 3”, 2021. Sign. monogram. Kul på papir. Bladstørrelse 100×70.
Den danske kunstner Thomas Juul-Jensen (f. 1987) bor og arbejder i København, Danmark. Han bruger både kul, kridt, olie og akvarel i sine værker, sammen og hver for sig, hvilket giver værkerne dybde og hver især en unik karakter. Juul-Jensen interesserer sig for skarpheden i sin kunst og forsøger samtidig at lade tilfældighederne spille ind i værkerne. Emnerne er afbildet alene eller sammen med andre figurer i utilsigtede rum. Juul-Jensen er som kunstner ikke interesseret i den store idé, religion eller politik. I stedet kan seksuelle undertoner anes i flere af værkerne. Repræsenteret ved Jacob Bjørn Galleri.
Undersøgt i ramme. Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
17 bud